BOĞAZ AĞRISI İÇİN NE YAPMALIYIZ?

Tuz ve karbonat boğazı temizler aynı zamanda ağız içini mikroorganizmalardan arındırır.
Boğaz enfeksiyonu olduysanız hem iyileşmeye yardımcıdır hem de ağrılarınızı hafifletecektir.
            Bir çay kaşığı tuz ve karbonatı bir bardak suya ekleyip karıştırıyoruz. Boğazımızı geriye yatırarak gargara yapıyoruz. Bu şekilde yapmamızın nedeni karışımın bütün ağız mukozasına ulaşmasını sağlamaktır. Gargara yaptıktan sonra tükürmeye özen gösterin, karışımı yutmayınız.
             
Bal,limon,ve zencefil karışımı boğazı yumuşatır balgam söktürür, limonun içindeki C vitamini sayesinde vücuttaki C vitamini eksikliğini karşılar.
  Boğazınızdaki tahrişi gidermek için ıhlamur, adaçayı içebilirsiniz. Ek olarak ekinezya çayı da bağışıklık sisteminiz güçlendirerek vücuttaki enfeksiyonlara karşı savaşmaktadır.

Burun tıkanıklığı sorununuz varsa burunuza biraz tuzlu su damlatın birkaç dk sonra geçecektir.

 Boğaz ağrısı çektiğiniz dönemde ılık su içmeye özen gösterin çünkü su içmek boğazın kurumasını önlüyor ve tahrişi azaltıyor. Suyu ılık olarak içmeye gayret edin çünkü soğuk su tahrişi arttırabiliyor. Yediklerimize de ılık olmalı sıcak veya soğuk boğaz ağrısını arttırabilir.

Aynı zamanda bulunduğunuz odayı da nemli tutmanız gerekmektedir. Yüksek sesle konuşmamaya özen göstermeli boğazınızı yormamalısınız. Bilinçsiz bir şekilde ilaç kullanmaktan kaçının çünkü kullandığınız ilaçların harabiyeti daha fazla olabilir. Birkaç gün sonra geçmezse hemen bir doktora başvurun…

Sağlıkla kalın…
www.bogazagrisi.gen.tr 'den alıntıdır.

Google Plus

About Techno Flu

0 yorum :

Yorum Gönder